9001710555 |
Creació literària. Narrativa |
2023-2024 |
Taller. Secundària Obligatòria i batxillerat |
|
|
|
23/1/2024 - 27/2/2024 (21 hores) de 17:30h a 19:30h |
|
VT Curs a distància |
|
_ (A distància)  |
|
|
Format |
En línia |
Sincronicitat |
Síncron |
Organització |
Servei de Suports i Recursos Lingüístics
|
| |
|
|
| |
Tipus activitat |
CLIT Creació literària. Narrativa
|
| |
Inscripció |
07/01/2024 - 15/01/2024 |
|
|
Descripció i Metodologia: |
Subdirecció de Llengües. Servei de Suports i Recursos Lingüístics.
Formació d’escriptura creativa adreçada a docents de llengua i literatura, especialment a aquells que imparteixen o impartiran la matèria optativa de
creació literària a 1r de batxillerat, per oferir-los eines i recursos per ensenyar a
analitzar i compartir històries.
|
| |
Objectius |
● Dissenyar una seqüència didàctica sobre el gènere narratiu per a la matèria de Creació literària.
● Oferir eines per acompanyar l’alumne/a en el procés creatiu: despertar la
creativitat a través de l’escriptura creativa.
● Compartir recursos, models i estratègies per avaluar la tasca de l’alumnat.
|
| |
Continguts |
Les tècniques narratives necessàries per tal que puguin avaluar de forma creativa, i
des del punt de vista literari, els textos de l’alumnat així com les lectures
recomanades:
● La creació literària: mirada i autoria.
● Com fomentar la creativitat.
● D’on traiem les idees?
● Compartir la creació literària: intimitat i confiança.
● Personatge i conflicte.
● Fórmula del conflicte i tipus de conflictes narratius.
● Models: el viatge de l’heroi.
● Construcció i caracterització de personatges.
● Fer avançar el temps: el resum, l’el·lipsi.
● La concreció dels fets: l’escena.
● Elements fixos i variables: la descripció.
● Descripció més emoció: l’atmosfera
● Les veus narratives: tipus i focalització.
● Els personatges prenen la paraula: diàlegs, veus escrites, monòleg interior.
● Les estratègies de dir i mostrar.
● Identificació del tipus d’història literària segons la naturalesa del conflicte
narratiu i del gènere literari.
● El tema i la idea principal.
● Criteris de selecció de lectures.
● Lectura analítica i avaluació dels exercicis d’escriptura.
Propostes d’activitats i recursos que ajudin el docent a exercir el rol de
dinamitzador del procés creatiu en l’àmbit literari de l'alumnat.
● Presentació inicial per trencar el gel i recursos creatius per afavorir un espai
de confiança on els alumnes se sentin motivats a compartir les seves
històries.
● Tècniques per explorar la pròpia mirada i generar llavors i embrions
d’històries narratives.
● Recursos per fer avançar un conflicte narratiu i generar punts de gir.
● Tècniques per escriure a partir de models.
● Recursos per construir i caracteritzar personatges: fitxa i entrevistes.
● Recursos per jugar amb el temps i crear expectatives.
● Tècniques creatives per crear escenaris i atmosferes.
● Jocs per treballar la creativitat a partir dels escenaris.
● Recursos per identificar i escollir veus narratives i jugar amb el punt de
vista.
● Tècniques creatives per treballar les veus dels personatges.
● Jocs per treballar el dir i mostrar.
● Pautes i models de comentari de textos literaris i exercicis d’escriptura.
● Anàlisi de l’adequació del to i el llenguatge (recursos lingüístics, retòrics i
poètics).
|
| |
Observacions |
Curs de 21 hores estructurat en sis sessions videopresencials en directe amb Zoom
(2 sessions de 2,5 hores i 4 sessions de 2 hores), i 7 hores de treball personal.
La primera i la darrera sessió seran més llargues perquè hi haurà ronda
d'intervencions.
|
| |
Avaluació |
● Qüestionari inicial del curs.
● Crear una seqüenciació didàctica per a la matèria de Creació literària.
● Assistència a un mínim del 80% de les hores de la formació.
● Qüestionari de valoració en finalitzar l'activitat formativa.
|
| |
Requisits de certificació |
Compleció i lliurament de les tasques proposades (dos qüestionaris i la seqüència didàctica) i assistència a un mínim del 80% de les hores de la formació.
|
| |
Persones destinatàries |
Aquesta formació està específicament adreçada als docents que desenvolupin la matèria optativa trimestral (franja 2) de Creació literària a 1r de batxillerat.
|
| |
E-mail |
competencialiteraria@xtec.cat
|
| |
ODS |
ODS4 - Educació de qualitat |
|
|
Calendari |
Sessió 1 |
dimarts |
23/01/2024 |
1730 |
2000 |
Sessió 2 |
dimarts |
30/01/2024 |
1730 |
1930 |
Sessió 3 |
dimarts |
06/02/2024 |
1730 |
1930 |
Sessió 4 |
dimarts |
13/02/2024 |
1730 |
1930 |
Sessió 5 |
dimarts |
20/02/2024 |
1730 |
1930 |
Sessió 6 |
dimarts |
27/02/2024 |
1730 |
2000 |
|
| |